KISKUNFÉLEGYHÁZI SUSKA - KÖR

A "suska" egy pénzhelyettesítő, a suska kör egy olyan csere kör, amelyben ezt a pénzhelyettesítőt használják a tagok a körön belüli cseréik során. Csatlakozz hozzánk, és pótold a pénz hiányát ezen a módon!

 

 

Az alábbiakban írtakat azok figyelmébe ajánljuk, akik valahol egy új suska kört szeretnének létrehozni. Legyen ez egy olyan követésre érdemes ajánlás, ami tapasztalatból indult ki, és bárhol átvehető, alkalmazható...

 

Suska Kör ABC

 

Alapfogalmak:

Suska: A Suska egy pénzhelyettesítő, melyet a suska köri tagok használnak az egymás közötti cseréik lebonyolítása során, a cserére kerülő javak értékének mérése, összehasonlítása céljából. Fizikai értelemben nem létezik, csak feljegyzésre kerül csere értékek és egyenlegek formájában a cserék során. A suska mindig csak valamilyen konkrét érték cseréje illetve átadása ellenében keletkezik, ezért fedezetlen kibocsátás nem jön létre, és spekulációra, másokon való élősködésre sincs lehetőség a suska körben. A suskát nem lehet hamisítani, ellopni, vagy elveszíteni.

 

Suska Kör: Egyes településeken már megalakult vagy megalakítható olyan csere kör, melynek tagjai egymás között különféle értékeket, javakat cserélnek pl. ketten közvetlen személyes viszonylatban, vagy akár harmadik tag általi közvetettebb módon, és akár időben elhalasztva, vagyis úgy, hogy az értékek és javak iránti igénye mindenkinek akkor és úgy tud kielégülni a körön belül, ahogyan és amikor neki a legjobban megfelel. Ezáltal a kör tagjai megélhetik saját szabadságuk és teremtőképességük élményét, valóságos voltát.

 

Suska füzet. A suska kör tagjai a cseréik végzése során ebben a füzetben jegyzik (vezetik) a nyilvántartást a cseréikről. Ebben személyes suska egyenlegek vannak vezetve, melyek naprakészen bizonyítják, hogy az adott tag milyen suska értékben vehet át javakat, értékeket, tarthat igényt szolgáltatásra a körön belül más tagoktól megfelelő kínálat esetén, illetve mekkora értékben tartozik már felkínálni javakat, értékeket a kör tagjai felé. Javasolt és érdemes körönként egy „közösségi” suska füzetet is vezetni, melybe a tagok adnak át időszakonként tagdíjszerűen suskát, és a közösség (a kör) érdekében dolgozó, vagy valamilyen személyes anyagi áldozatot is hozó tag ebből kaphat a körtől közös elismerést vagy kompenzációt.

 

Átlagos munkavégzés: Minden olyan munkavégzés, ami nem igényel szakértelmet, átlagos körülmények között végezhető, és nem nagyon megterhelő szellemileg vagy fizikailag.

 

A körök átjárhatósága: Az egyes suska körök alapvetően, helyi-települési szinten működnek, mert a személyes ismeretség, a személyes találkozások és együttműködés, a hatékonyság igazából így valósulhat meg. Esetenként és különböző mértékben azonban hasznos és kívánatos lehet a suska körök átjárhatósága, vagyis az, hogy egyik kör tagja egy másik körben is cserét bonyolítson annak a tagjaival, a saját körében meglévő suska füzetét használva a másik körben is. Ilyen átjárhatóság biztosítása kívánatos, lehetőleg legyen is rá nyitottság, de kötelezővé nyilvánítani nem érdemes. Annál könnyebben és biztosabban valósulhat ez meg, minél jobban az itt lefektetett irányelvek és javaslatok szerint működnek az egyes suska körök, tehát a másik körben is azonos, vagy nagyon közelálló körülmények, szokások, feltételek, garanciák elvek és értékrend jellemző.

 

Alapvetések, fontos gondolatok:

Egy jól működő gazdaságban a felhalmozásra és a végeláthatatlan növekedésre nem, de az értékek folyamatos áramlására szükség van, ezért célszerű a suska egyenlegek negatív (és esetleg a pozitív) értékét korlátozni. Ezen korlátokat mindig az adott suska kör dönti el.

A suskakör működéséhez elengedhetetlen, hogy az értékek folyamatosan áramoljanak, tehát a suska körben való részvétel nem a felhalmozásról szól ezért a kör minden tagjának érdeke figyelemmel kísérni saját és aktuális cserepartnere egyenlegét.

A suska kör segít abban, hogy energiádat és szabadidődet alkotó módon használd fel. Megteremti annak az egyedülálló lehetőségét, hogy olyan képességeidet ápold és fejleszd, amik másképp kárba vesznének. A technológiai változások, bizonyos iparágak visszafejlesztése miatt (vagy más külső körülmény következtében) a munkanélküliség ma már szerves része a gazdaságnak (sajnos!). Sok magasan képzett szakember részmunkaidősként vagy szerződéses alapon dolgozik. A suska kör a külső gazdaság körülményei ellenére is képes olyan lehetőségeket teremteni a helyi közösségben, amik egyébként nem lennének jelen. 

A hivatalos szakképesítés nélküli, vagy a minden előképzettséget nélkülöző emberek különösen sok előnyre tehetnek szert, ha a suska körben különböző területeken próbálják ki a tehetségüket. Sokan kínálnak értékes és ötletes szolgáltatásokat azon a területen, ahol igazán otthon vannak, és örömmel foglalkoznak azzal, amivel szeretnek foglalatoskodni. Az is lehet, hogy a suska körbe a jó társaság kedvéért tartoznak, esetleg fejleszteni kívánják már meglévő készségeiket.

 

 

Szervezeti-működési irányelvek:

A suska köröknek nincsen központja, központi irányítása, felügyeleti és irányító szerve, testülete, mert ezek a csere körök egyes helyeken önkéntes alapon jönnek létre és működnek. Minden egyes suska körre kötelező érvényű szabályozást létrehozni nem lehet és nem is érdemes, hiszen azok betartásának ellenőrzését sem lehet megoldani, és szankcionálni sem lehet egyes szabályoktól való eltérést. Minden helyi kör abban érdekelt, hogy jól és hatékonyan működjön, és ehhez legfeljebb javaslatokat és irányelveket lehet adni, melyek mentén működve azok országosan vagy akár nemzetközileg is közös nevezőre hozhatók, és az esetleges átjárhatóság is meg tud valósulni a közös értékrend és működési gyakorlat következtében.
Minden már működő vagy később megalakuló suska kör szíves figyelmébe ajánlhatók tehát ezek a jó szívvel és jószándékkal kidolgozott javaslatok és irányelvek, melyek természetesen nincsenek kőbe vésve, így további építő jellegű, hasznos, értékes, követésre méltó javaslatokkal később is bővíthetők a jelenlegi alapelvek és alapértékek megtartása mellett.

 

A Suska köri tagság létrejötte:

A Suska kör tagja lehet minden cselekvőképes helyi lakos, aki a kör szabályait elfogadja és akit a Suska kör befogad. A tagság a körben a névre szóló és sorszámozott füzet hitelesítésvel és átadásával jön létre.

A tagság megszűnése:

- A tag kérésére.

- A kör működési irányelveinek, gyakorlatának, rendjének súlyos megsértése, vagy a körben elvárható viselkedési normák megszegése esetén kizárással, melyről a tagok többségi szavazással döntenek

- A tag halála esetén.

A tagság megszűnése esetén (vagy inkább már előtte) az érintett tag suskafüzetének egyenlegét ajánlatos nullára redukálni vagy megfelelő csere által, vagy pozitív egyenleg esetén a közösségi suska füzetbe való egyenleg átadással.
Negatív egyenleg esetén a nullás egyenleg eléréséhez esetlegesen ajánlott megoldás lehet az, hogy az érintett tag a kör javára azonos értékben valami hasznos anyag/eszköz beszerzést vagy egyéb megbeszélt kompenzációt tesz, hogy a kör iránt fennálló tartozását becsülettel rendezze. Ennek tényét és anyagi vonzatát a suska füzetébe rögzíteni lehet és érdemes. Ha negatív egyenleggel rendelkező tagnak szűnik meg a tagsága bármely okból, és nem törekszik a nulla egyenlegű kompenzálásra, akkor a suska füzetét ajánlatos negatív egyenleggel befagyasztva érvénytelenné nyilvánítani, és így közzé tenni a körön belül ezt a tényt.

A tag halála esetén az aktuális sorszámú suska füzetét ajánlatos érvénytelenné nyilvánítani, és ennek tényét kihirdetni. Ha esetleg örökös jelentkezik a körben az elhunyt tag pozitív egyenlegű füzetével, ajánlatos lehet őt felvenni a körbe a tagsági viszony folytatójaként, ha a kör egyébként őt is elfogadja tagnak, és a suska füzet beteléséig ezt a tényt bejegyezve a füzet borítójának belső oldalára, ez a füzet tovább használható az örökös által.

 

Működési alapelvek:

A suska kör érthetőségen, őszinteségen becsületességen és átláthatóságon alapszik.

Az adott helyi Suskakör döntése szerint mehet az egyes tagok Suska egyenlege adott – és esetleg + értékig. A pozitív egyenleg korlátozása nem feltétlenül ajánlott, azt úgyis megteszi az a tény, hogy felhalmozni nem is érdemes jelentős összegű suskát, hiszen nem lehet rá kamatot kapni, és annyi elég is belőle, amennyi a körön belül reálisan remélhető és belátható mennyiségben felhasználható.

Legyen fontos alapelv minden suska körben, hogy a suska minden módon és tekintetben mentes a kamattól, mert ellenkező esetben ugyanoda fog süllyedni, mint a pénz, és a pénzgazdálkodás gyakorlata!

Kínált szolgáltatás vagy termék cseréje esetén a suska lehetőséget ad, hogy akár időben és térben eltolva cseréljenek terméket, szolgáltatást a kör tagjai egymás között, vagy akár más Suska körök tagjaival.

A cseréhez a kör két tagjának kell megegyeznie.

A Suska kör minden tagja egyénileg felel a cserék korrektségéért.

Minden tag felelőssége a becsületesség, megbízhatóság, átláthatóság.

1 órányi átlagos munkavégzés 60,- suskát ér. Ez a suska alapértéke, és ez állandó.

Általában ezt a minimális összeget szokták kérni a tagok, munkájukért cserében, de az átlagostól eltérő munkavégzés esetén el lehet térni ettől oly mértékben, mely mindkét résztvevőnek megfelelő, vagyis minden létrejött megállapodás egyedi.

 

A Suska értéke (árfolyama) pénzben kifejezve:

A suska és az adott ország hivatalos pénzeszköze közötti átváltásra vonatkozó javaslat:

Az adott országban és adott időszakban a nettó minimálbért figyelembe véve kerül meghatározásra, a következő módon.

A nettó minimálbér osztva a havi ledolgozott (kötelező) órák számával, ezt osztjuk 60-al, ez egy suska pénzben kifejezett értéke.

(Magyarországon kissé vegyes a helyzet, mert itt egyes esetekben a bruttó bér egyben a nettó bér is, jövedelemadó kedvezmények, stb. létezése miatt, így ezért valami vegyesebb megfontolást igényel a váltószám meghatározása.)

Pl. Jelenleg (ezen sorok írásakor) 2023. 11. hóban a 12. hóra várható állapot szerint Magyarországon a (nettó) minimálbér 177 422 Ft (ha nem jár adókedvezmény stb.), ezt az összeget 168 óra munkavégzéshez határozták meg.

Tehát 1 órányi munka forintban kifejezett nettó értéke: 177 422 Ft / 168 óra = 1056 Ft/óra.

Ebből egy suska 1056 Ft / 60 Suska =17,6 Ft, de a fentebb említett  bruttó bér-nettó bér átfedés, valamint az inflációra való tekintettel átgondolt megfontolást is beszámítva és kerekítve 20 Ft.

Tehát 2023. decemberében a Suska értéke forintban kifejezve:

1 Suska = 20 Ft

 

Ezt az értéket célszerű rendszeresen felülvizsgálni a minimálbér változásának és az inflációnak a függvényében. A működő suska körök közötti konzultáció és közös nevező megtalálása ebben a kérdésben különösen fontos és javasolt, főleg az átjárhatóság megőrzése miatt.

 

A Suska füzetre vonatkozó ajánlások:

Suskafüzetet a kör vezetője és annak helyettese(i) adhat(nak) ki.

Minden kiadott Suska füzet névre szóló és sorszámozott legyen.

A füzet minden egyes lapján szerepel az adott Suskafüzet sorszáma és az adott lap oldalszáma.

A Suska füzet kiadása előtt ennek tényét be kell vezetni egy suskafüzet naplóba. A naplóba a kiadás dátumát, a füzet sorszámát, és az átvevő nevét kell rögzíteni. Suskafüzetet a Suska kör tagjai igényelhetnek. A Suska füzet értéke 30,- Suska.

A Suska füzet esetleges elvesztését azonnal jelenteni kell a kör vezetőjének. Az elveszett Suskafüzetet érvénytelennek kell nyilvánítani, és ezt a kör tagjaival tudatni kell. Ha valaki elveszti a suskafüzetét, akkor az elvesztés előtti utolsó cserepartnerétől megtudhatja az elveszett suskafüzet utolsó egyenlegét, és kérheti a suska füzet pótlását a kör vezetőjétől. A pótlásra kiadandó suska füzet nyitó egyenlegének tényleges megállapítása céljából a körvezetője által kérhető az utolsó cserepartner suskafüzetébe való betekintés lehetővé tétele.
Annak érdekében, hogy a tagok komolyan és felelősem vigyázzanak a saját suska füzetükre, érdemes a pótlásként kiadásra kerülő suskafüzetért a közösségi suskafüzet javára, ha ilyen nincsen vezetve, akkor a pótfüzetet kiadó javára 100,- suskát felszámítani a pótlást kérő tag egyenlege terhére. A negatív egyenleggel rendelkező suskafüzet elvesztése esetén ez a pótlás célú levonás még nagyobb legyen, legalább ennek a duplája.

 

Egy füzet betelés miatt megnyitásra kerülő új Suska füzet megnyitásakor az aktuális csere partner a betelt füzet minden oldalát tollal áthúzva érvényteleníti, és annak záróegyenlegét átvezeti a megnyitásra kerülő új suskafüzetbe, és aláírásával is érvényesíti az új füzetet a tájékoztató oldal alján.

 

A Suskafüzet felépítése és tartalma:

 

- Előlap.

- Tájékoztató oldal.

- Számozott oldalak.

 

Előlap:

Fel kell tüntetni rajta az adott kör logóját (ha van saját logó), a „Suska füzet” feliratot, a füzet sorszámát, és a füzet tulajdonosának nevét. A füzet borítójának kinézete Suska körönként eltérő lehet.

 

Tájékoztató oldal:

Rövid leírást tartalmaz a Suska kör lényegéről, a csere szabályokról, az adott suska kör esetleges egyedi szabályairól.
Tartalmazza továbbá tulajdonos nevét, a füzet sorszámát, a megengedett Suskaegyenleg – (és esetleg +) értékeit, a nyitó egyenleget, az előző füzet sorszámát, a füzet megnyitójának nevét, aláírását, továbbá a füzet kiadásának helyét, dátumát, a kör honlapjának címét és a kör vezetőjének elérhetőségét.

A számozott oldalak:

A fejlécnek a következő mezőket kell tartalmaznia

• Dátum,

• a termék vagy szolgáltatás megnevezése,

• a csere értéke,

• egyenleg, miután hozzáadtuk vagy kivontuk a csereértéket az előző egyenlegből,

• partnernek a csere által keletkező új egyenlege, füzetének sorszáma és a beírási oldal száma,

• partner neve, telefonszáma, vagy e-mail címe.

A fenti adatok az átláthatóság és a zökkenőmentes működés miatt szükségesek, és bizonyítják, hogy nem csak becsületesek vagyunk, de annak is látszunk.

A csere tényét hogyan kell rögzíteni:

Amint az egyezség létrejön és ez a Suska egyenleg változásával jár, a csere ténye és a Suska egyenleg változása rögzítésre kerül a Suskafüzetben. Ha két köri tag közvetlen cserét végez, melynek során pontosan azonos értékek cserél gazdát, a suska füzetekbe nem kell bejegyzést tenni, mert feleslegesen telik vele a füzet.

 

A Suska kör működése:

Egy nagyobb településen belül akár több Suska kör is működhet.

Havi szinten minimum egy, vagy igény esetén több alkalommal célszerű suska köri találkozót és Suska piacot rendezni.

A Suska piacot a vezető vagy helyettese szervezze és bonyolítsa le.

Amennyiben a helyiség bérléséért pénzt, vagy bármilyen más szolgáltatást kér a bérbeadó, úgy azt a kör tagjainak közösen kell vállalni.

A találkozás alkalom arra is, hogy a kör tagjai jobban megismerjék egymást, személyesen, tájékozódjanak az aktualitásokról.

A vezető vagy helyettese rendszeresen tájékoztassa a kör tagjait minden fontos eseményről, mely a kör életében számít,

-az érvénytelennek nyilvánított suskafüzetek sorszámáról és annak okáról,

-időközben kilépőkről és belépőkről,

-a következő összejövetel pontos helyéről és idejéről, ha az a szokásostól eltér,

-a Suska piac helyéért cserében fizetendő pénz vagy szolgáltatás mikéntjéről és mértékéről.

 

 

Suska piac:

A kör vezetője, vagy helyettese feladatai:

A találkozó zökkenő mentes megszervezése és lebonyolítása.

Megnyitó és rövid beszámoló a Suska kör tagjainak fontos eseményekről, a piac nyitásának és zárásának időpontjáról.

Teret adni minden olyan felszólalásnak, ami a csoportot érintheti.

A piac megnyitása.

 

A suska kör tagjai természetesen a rendszeres találkozók és suska piaci alkalmak mellett további tetszés szerinti gyakorisággal találkozhatnak még egymással egyéni kapcsolatfelvétellel, csere igény esetén, annak lebonyolítása érdekében. A körök létrehozhatnak saját honlapot is az interneten, melynek elérhetőségét érdemes nyilvánosságra is hozni, hogy arról tájékozódhassanak a település és környékének lakói a kör létezéséről, és mibenlétéről. Új tagok toborzását ez nagyban elősegítheti. Közösségi oldalakon érdemes létrehozni egy nyílt, a kör nevével azonos elnevezésű csoportot, melynek tartalmát bárki olvashatja. Ugyan ilyen nevű zárt csoportot pedig a suskafüzettel már rendelkező köri tagok számára érdemes létrehozni, hogy abban egymással értekezni tudjanak a tagok, keresletüket-kínálatukat időről-időre a körön belül közzé tehessék, és ezzel a körben az értékek áramlását segíteni tudják.

Sok sikert és eredményes, korrekt működést minden suska körnek!

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 28
Tegnapi: 33
Heti: 320
Havi: 1 806
Össz.: 52 959

Látogatottság növelés
Oldal: SUSKA-KÖR ABC
KISKUNFÉLEGYHÁZI SUSKA - KÖR - © 2008 - 2024 - felegyhazisuskakor.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »